Ekologia w segmencie it

Nieustanny postęp procedur informatycznych oraz komunikacyjnych cięgnie za sobą coraz wyższe użycie energii, co z kolei nie przekłada się najkorzystniej na ochronę środowiska. Coraz mocniejsze procesory, rosnące telewizory oraz monitory, coraz silniejsze karty graficzne bądź bardziej pojemne dyski twarde - to wszyściutko wymaga energii ażeby działało.

Szacuje się, iż globalna emisja gazów cieplarnianych emitowanych poprzez urządzenia oraz techniki zawierające się w sektorze IT kształtuje się na poziomie około 2-2,5 procent. To niemal tyle samo ile emituje przemysł lotniczy.

Ograniczanie zużycia energii

Szczęśliwie spółki IT wciąż pracują nie wyłącznie nad zwiększeniem efektywności oraz mocy obliczeniowych swoich maszyn, ależ również nad ograniczeniem zużywanej przez takie urządzenia energii. Takie prace niosą za sobą nie wyłącznie korzyści finansowe, ależ również profity dla naszego środowiska.

Według szacunków, koszty mocy obejmują mniej więcej dziesięć procent ogólnego budżetu sektora IT. Według analityków jednak teraz w niedalekim czasie koszta te mogą wzrosnąć do choćby 50 procent. Widać wyraźnie, iż wytwórcy dążą do obniżenia zużycia mocy nie wyłącznie przez wzgląd na otoczenie, jednak oraz z uwzględnieniem na finanse. Natomiast warto zauważyć jest taka, iż skorzystają na tym wszyscy.